ORTEZY

Orteza - to aparat ortotyczny, którego podstawową funkcją jest stabilizacja odcinka ciała oraz poszczególnych grup mięśniowych pacjenta. Dzięki niej możliwe jest unieruchomienie danego odcinka ciała, odciążenie go oraz skorygowanie zaistniałej patologii. W związku z tym ortezy mogą być stosowane nie tylko przy urazach takich jak: skręcenia stawów , naderwania czy zerwania więzadeł danego stawu czy torebki stawowej, lecz także przy dysfunkcjach neurologicznych, chorobach reumatycznych, jak również po zabiegach operacyjnych.

Zobacz jak działa!
TYPY ORTEZ

Orteza barku

Orteza ta zapobiega odwodzeniu kończyn przednich czyli zapobiega ruchom rozstawienia kończyn na szerokość w bok. Ogranicza również ruchy zgięcia i wyprostu kończyny przedniej w stawie ramiennym, co zapobiega dalszemu nadwyrężeniu i rozciągnięciu tkanek miękkich obręczy barkowej psa, a tym samym wspiera procesy gojenia się tych tkanek.

Wskazania:
Niestabilność stawu ramiennego – odpowiednik ludzkiego zespołu bolesnego barku z tym że, pies dźwiga na swych przednich kończynach 60% masy ciała w przeciwieństwie do człowieka,
Leczenie niektórych złamań łopatki,
Syndrom pływającego szczeniaka [swimmer puppy syndrome],
Pooperacyjne leczenie łopatki i barku.

Orteza łokcia

Orteza ta stabilizuje staw łokciowy, poprzez:
Ograniczenie ruchów rotacyjnych w stawie łokciowym. Staw łokciowy tworzą 3 kości (kość ramienna, promieniowa i łokciowa). Kość promieniowa i łokciowa tworzą przedramię co pozwala im na niewielkie ruchy rotacyjne wokół kości ramiennej,
Ograniczenie ruchów w płaszczyźnie czołowej, są to ruchy na boki w stawie łokciowym,
Ograniczenie ruchów zgięcia i wyprostu w stawie łokciowym do kąta wygodnego dla psa lub zaleconego przez ortopedę. Urządzenie może zostać zaprojektowane tak, aby umożliwić kontrolowany ruch w stawie łokciowym do określonych parametrów kąta zgięcia i wyprostu w stawie.

Wskazania:
Hygroma łokcia (zapobiegawczo i leczniczo),
Modzele, odleżyny,
Granuloma,
Dysplazja łokciowa,
Zwyrodnienia stawów łokciowych (osteoarthritis)
Jako opatrunek pooperacyjny (rany, otarcia, nacięcia w okolicy stawu łokciowego).

Orteza nadgarstka

Orteza nadgarstka umożliwia ruchy zgięcia i wyprostu w stawie nadgarstkowym natomiast blokuje przeprost tego stawu. Konstrukcja urządzenia ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu zamierzonego celu. Należy dokładnie rozważyć specyfikę i elementy składowe zalecanego do wykonania urządzenia. Ważne zmienne kliniczne stanowią wyznacznik zastosowania w konstrukcji ortezy dodatkowego segmentu dłoniowego oraz możliwość zastosowania w ortezie stawów zawiasowych.

Wskazania:
Przeprost nadgarstka (carpal hyperextension),
Niestabilność stawów nadgarstków (naciągnięcia, nadwyrężenia),
Osteoarthritis,
Immuno-zależne choroby degeneracyjne nadgarstka,
Nadgarstki koślawe lub szpotawe (zwłaszcza u szybkorosnących szczeniąt ras dużych),
Stabilizacja pooperacyjna.

Orteza bioder

Orteza bioder wspomaga prawidłowe ułożenie głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego. Zapobiega wysuwaniu się głowy kości udowej z panewki tego stawu, zapewniając tym samym wsparcie i stabilizację zaopatrzonego odcinka ciała. Dzięki temu zmniejsza ból podczas ruchów zwierzęcia oraz ogranicza stan zapalny stawów biodrowych spowodowany niedopasowaniem głowy kości udowej do panewki stawu biodrowego.

Wskazania:
Dysplazja stawów biodrowych,
Zwyrodnieniowe zapalenie stawów biodrowych (arthritis),
Wydłużenie czasu treningu i zabawy psów aktywnych cierpiących z powodu bólu bioder, bólu pleców i kończyn tylnych, kulawizny.
Orteza bioder jest również odpowiednim urządzeniem dla szczeniąt i młodych psów, które cierpią z powodu bólu lędźwi i wczesnych objawów dysplazji stawów biodrowych,
Orteza bioder przydatna jest również dla psów starszych, mających trudności z poruszaniem się. Wsparcie i stabilizacja jaką dostarcza orteza, zmniejsza dolegliwości bólowe odczuwane przez seniorów,
Pooperacyjnie, wspomaga powrót do zdrowia stawu i tkanek miękkich.

Orteza kolana

Uszkodzenia więzadła krzyżowego doczaszkowego (CrCL) są najczęściej występującymi urazami ortopedycznymi psów i dotyczą naderwania lub zerwania więzadła krzyżowego w stawie kolanowym. Wynikiem jest niestabilność prowadząca do bólu i zmian zwyrodnieniowych w stawie. Przy powyższym urazie zalecana jest stabilizacja stawu kolanowego, którą może zapewnić indywidualnie wykonana i dopasowana orteza kolanowa.

Wskazania:
Zwichnięcie stawu kolanowego,
Niestabilność boczna kolana,
Uszkodzenie lub zerwanie więzadeł stawu kolanowego,
Po rekonstrukcji więzadeł kolana,
Arthritis stawu kolanowego,
Zwichnięcia rzepki,
Zapalenie ścięgien i torebki stawowej.

Orteza stawu skokowego i ścięgna Achillesa

Orteza stawu skokowego może być zaopatrzona dodatkowo w segment stopowy oraz stawy zawiasowe . Obecność stawów zawiasowych oraz panelu stopowego uzależniona jest od schorzenia pacjenta.

Funkcja:
Zastosowanie przy urazach ścięgna Achillesa,
Zapobieganie przeprostom stawu skokowego,
Niestabilność, zwichnięcia, naciągnięcia w obrębie stępu,
OCD
Stabilizacja po-operacyjna stawu.